czwartek, 24 marca 2011

Dania zwykłe i nie zwykłe

             KOTLETY I KLOPSY W KILKU ODSŁONACH



                       Kotlety rybne z czosnkiem


       Składniki: Pół kilograma mrożonych filetów rybnych ( najlepiej z mintaja), 3 kromki chleba bez skórki, 2 łyżeczki przyprawy do ryb, ząbek czosku, sól, pieprz, 2 jajka, bułka tarta, olej do smażenia.

      Przygotowanie: Filety rybne odmroź, opłucz, dokładnie odsącz. Zmiel razem z chlebem. Do masy dodaj posiekany ząbek czosnku, wbij jajka, oprósz przyprawą do ryby, szczyptą soli i pieprzu, wymieszaj.
 Z masy formuj niewielkie kotlety, obtocz w bułce tartej. Olej rozgrzej na patelni, usmaż kotlety z obydwu stron na złoty kolor.
 Podawaj z ryżem lub ziemniakami.

     Czas przygotowania: 25 minut.



                                       Jajeczne z natką


         Składniki: 11 jajek, pół kilograma pieczarek, 2 cebule, olej, 2 łyżki posiekanej natki, 3 łyżki bułki tartej, sól i pieprz.

         Przygotowanie: Cebulę posiekaj, zeszklij na oleju. Pieczarki zetrzyj na tarce. 10 jajek ugotuj na twardo. Posiekaj je. Do jajek dodaj cebulę, pieczarki, natkę i pozostałe jajko, wymieszaj i przypraw.
 Z masy uformuj kotlety i obtocz je w bułce tartej.Usmaż.
  
      Czas przygotowania: 30 minut.
 


                          Kotlety ryżowe z grzybami

      Składniki: 40 dag ryżu, 2 duże cebule, ząbek czosnku, pół kilograma mrożonych grzybów (mogą być pieczarki), 2 jajka, olej, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.

          Przygotowanie: Grzyby rozmroź, oszusz, posiekaj (pieczarki obierz, pokrój w kostkę). Ryż ugotuj na sypko w osolonej wodzie wg przepisu na opakowaniu. Cebule obierz, posiekaj.
 Olej rozgrzej na patelni, zeszklij cebulę z czosnkiem. Dodaj grzyby, wymieszaj, duś około 10 minut. Przestudź.
 Grzyby przełóż do ryżu. Wbij jajka, wymieszaj, przypraw do smaku solą, szczyptą gałki muszkatałowej i pieprzem.
  Z masy uformuj płaskie kotlety. Olej rozgrzej na patelni, smaż kotlety na złoty kolor.

        Czas przygotowania: 40 minut


           



                                    Mielone " kasztany"

    Składniki: Pół kilograma mielonej piersi kurczaka lub mielonej wieprzowiny, jajko do mięsa, 1-2 czerstwe bułki, sól, pieprz, 6-8 jajek do nadzienia, olej do smażenia.
  
    Przygotowanie: Jajka potrzebne do nadzienia ugotuj na twardo. Ostudż, obierz. wyjmij żółtka. Żółtka ugnieć łyżką na gładką masę, oprósz solą i pieprzem. Z masy uformuj małe kuleczki.
 Do mielonego mięsa wbij jajko, przypraw solą i pieprzem i wymieszaj.
 Z masy formuj kulki, a potem lekko je spłaszcz. Na środku każdego ułuż kulkę z żółtek, sklej formując klopsiki. Czerstwe bułki pokrój w małą kostkę. "Kasztany" obtocz w pokrojonej bułce, lekko wcisnij kostki w mięso.
 Olej rozgrzej w głebokej patelni. Wkładaj po kilka kulek mięsnych, usmaż na zoty kolor.
 
 Czas przygotowania: 60 minut




                        Łososiowe z twarogiem i groszkiem


       Składniki: 40 dag filetu z łososia bez skóry, 10 dag twarogu, 2 dymki ze szczypiorkem, po pół puszki kukurydzy i groszku, 3 jajka, ok. pół szklanki bułki tartej, sok z połowy cytryny, sól, pieprz.

       Przygotowanie: Dymki oczyść, posiekaj razem ze szczypiorkiem. Kukurydze i groszek odsącz z zalewy. Łososia i twaróg zmiel w maszynce. Dodaj dymki, szczypiorek, kukurydzę, groszek, jajka i 6 łyżek bułki tartej. Wymieszaj, skrop sokiem z cytryny, przypraw do smaku solą i pieprzem.
 Z masy uformuj małe, płaskie kotleciki, obtocz je w bułce tartej. Olej rozgrzej na patelni, usmaż kotlety na złoty kolor.

     Czas przygotowania: 30 minut.


                                                     Kotlety sojowe

    Składniki: Półtora kg. marchwi, opakowanie kotletów sojowych, pietruszka, kilka gałązek natki, pół cebuli, sól, pieprz, bułka tarta.

      Przygotowanie: Marchew i pietruszkę obierz i zetrzyj na tarce. Cebuę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju. Dodaj starte warzywa, zalej niewielką ilością wody, podduś.
 Kotlety sojowe zalej zimną wodą, odstaw na 5 minut. Odsącz, obtocz w bułce.Usmaż na złoty kolor. Przełóż do warzyw i duś do miękkości.
   




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz