Leksykon ziół

 Tymianek:
W kuchni używa się zarówno świeżych, jak i suszonych części tymianku pochodzących z roślin uprawnych lub odmian dziko żyjących. Tymianek dodaje się przede wszystkim do mięsnych odwarów, pikantnych sosów, zupy grochowej oraz fasolowej. Jest także znakomitym dodatkiem do cielęciny, wołowiny oraz ryb. Przyprawia się nim bigos, pasztety, różnorodne sery oraz pizzę, dzięki czemu potrawy otrzymują wspaniały smak i aromat.


Bazylia:
Bazylia należy do grona bardzo aromatycznych ziół. Świeżej używa się do sałatek, sosów, mięsnych farszów i potraw z dodatkiem pomidorów, kapusty, szpinaku, fasoli czy grochu. Natomiast suszoną stosuje się do mięs mielonych i duszonych. Dawniej bazylię używano do produkcji likierów. Wykorzystywano ją nawet Włosi używają jej do sosu pesto, pizzy i wszystkich rodzajów spaghetti. Poza tym pasuje do większości dań warzywnych – doskonale komponuje się z dynią, kabaczkiem, marchewką, brokułami i cukinią. Osoby, które chciałyby skorzystać z dobroczynnego wpływu świeżej bazylii, mogą ją dodać do różnych sałatek. Należy przy tym pamiętać, że jej liście lepiej jest rwać palcami niż kroić nożem. W ten sposób nie traci się atutów smakowych i zapachowych bazylii. Można ją także dodać do aromatyzowania oliwy z oliwek i octu. Trzeba podkreślić, że w trakcie dłuższego gotowania potrawy, bazylia traci swoje wartości. Z tego też względu powinno się ją dodawać pod koniec przyrządzania.


Oregano:

Dobrze harmonizuje ze smakiem sosów pomidorowych, mięsa mielonego (w postaci suszonej), fasoli. Doda smaku i kolorytu właściwie każdej potrawie z zapiekanym serem. Śmiało nim można posypać dowolną letnią sałatkę (na przykład z kozim serem) i większość dań z makaronów. Pasuje do potraw z ryb i owoców morza, mięsnych, warzywnych i jajecznych oraz zup. Warto przygotować sobie oliwę o zapachu oregano - do butelki z oliwą wrzucić kilka gałązek. Lubi towarzystwo cebuli, czosnku, tymianku, majeranku, bazylii.


Cynamon:

Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamomowego ma charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.
Cynamon używany jest do przyprawiania potraw słodkich z ryżu i  pieczonych jabłek, wina grzanego i ponczu. Niewielkie ilości cynamonu służą do aromatyzowania gulaszu,baraniny, gotowanych ryb i szynki  Olejek cynamonowy ma działanie antyseptyczne.

Szafran:
Szafran jest jedyną przyprawą, która nadaje jednocześnie potrawie barwę, aromat i smak. Zaledwie kilka nitek szafranu dodanych do dań nadaje im intensywnie żółty kolor i specyficzny, delikatny, lekko gorzkawy posmak. Przyprawę tę można stosować do bardzo wielu dań, szczególnie tych na bazie ryżu. Szafran doskonale wzbogaca też smak sosów, zup, potraw z ryb i drobiu. Szafran ma silny korzenny zapach i smak z wyraźną nutą goryczy. Przedawkowany nie tylko psuje potrawę, ale może zagrażać zdrowiu, toteż należy go używać z umiarem.
 
 
Imbir:
Imbir świetnie komponuje się z czosnkiem, razem stanowią znakomity dodatek do mięs, sosów, zup i potraw z warzyw. Nie można zapominać także, że przyprawa ta jest składnikiem pierników i wielu innych wypieków. Popularnymi napojami są imbirowa herbata i piwo z dodatkiem imbiru. Na tym jednak jego wykorzystanie się nie kończy. Imbir świetne pasuje do sałatek owocowych, rosołu z kury czy chłodników na bazie zsiadłego mleka lub kefiru.
 
Lubczyk:
Zioło to dodaje się do zup, szczególnie tych, które zawierają ziemniaki, groszek zlielony, fasolę oraz soczewicę. Lubczyka ogrodowego używa się do przyprawiania duszonych mięs, chili, placków z kurczakiem, smażonych w oleju warzyw oraz do owoców morza. Liśćmi lubczyka ogrodowego można natrzeć miskę, w której będziemy podawać sałatę. Sałata nabierze świeżego, selerowego posmaku. Dodając liście lubczyka ogrodowego do potraw, zawsze należy dokładnie i drobniutko je pokroić, gdyż liście tego zioła są dosyć twarde. Łodygi lubczyka ogrodowego są raczej włókniste i nie jest żadną przyjemnością ich żucie, dlatego też należy je wyciągać przed podaniem potrawy. Łodygi lubczyka ogrodowego można sparzyć wrzątkiem, staną się miększe i można je jeść jak łodygi selera. Sparzone łodygi lubczyka mogą być również kandyzowane i używane do dekorowania ciast i deserów. Całe lub zmielone nasiona lubczyka ogrodowego są dodawane do cukierków, ciast, mięs, różnego rodzaju chleba, krakersów oraz herbatników. Nasiona zioła mogą być również marynowane jak kapary.
Starty na tarce korzeń lubczyka ogrodowego może być dodany do sałatek lub podawany jako gotowane warzywo, ale należy pamiętać, aby najpierw obrać korzeń zioła z powierzchniowej skórki, gdyż jest ona gorzka.
W celu sporządzenia zdrowej, regenerującej herbatki wystarczy macerować 5 ml (1 łyżeczka) startego korzenia lubczyka ogrodowego, świeżego lub suszonego, w 250 ml (1 szklanka) gotującej się wody.
 
 
Curry:
W kuchni curry nadaje się do większości potraw. Tą przyprawę stosuje się do dań z mięs drobiowych, a także wieprzowiny i baraniny, ryżu i sosów. Najczęściej jednak używa się jej się do aromatyzowania ryżu, który przejmuje jego żółtą barwę.
 
 
Pieprz:
Pieprz można dodać do większości potraw. Jego możliwości zastosowania są nieograniczone. Dodawany do mięs, ryb, większości zup, a także do deserów (jak np. pieprz zielony) choć w niewielkich ilościach. Należy pamiętać, że ziarnisty pieprz dodajemy na początku gotowania potrawy natomiast zmielony w każdym momencie, także na surowo.


Goździk:
Dobrej jakości goździki powinny być ciężkie a rzucone do wody powinny utonąć lub ustawić się pionowo. Dodawanie goździków jest polecane we wszystkich kompozycjach słodko-kwaśnych. Należy ich jednak używać z umiarem, gdyż mają mocny aromat. Goździki Świetnie przyprawiają kompoty, dodają smaku nadzieniom do ciast, przydatne prz sporządzaniu sosów i marynat. Goździki są nieodzowne przy wypieku pierników. Mają także zastosowanie przy przygotowywaniu potraw pikantnych np przy duszonej wołowinie, pieczonej szynce czy pasztecie.

No i oczywiście najbardziej znane zastosowanie goździków każdemu z nas: grzaniec - bez nich trudno sobie wyobrazić grzanego wino lub piwo.

W kuchni zastosowanie mają wszystkie części rośliny. Liście mają aromat zbliżony do anyżku, natomiast nasiona są słodkawe i pachną skórką pomarańczową.

Najczęściej jednak stosowane są właśnie nasiona, najlepiej zmielone, które świetnie doprawiają potrawy z mięs (Pieczeń z wieprzowiny, baraniny, dziczyzny, gęsi) sałat, zup, kiełbas i pasztetów. Stosuje się ją także do marynowania kiszonej kapusty, czerwonych buraków, ogórków, grzybów oraz śledzi. Stosuje się ją także do przyrządzania deserów: ciast, kremów i lodów. Jest jednym z ważniejszych składników Curry.